احمد چلبی که بود و چه کرد؟


مدت زمان مطالعه: 1 دقیقه و 44 ثانیه
در زمان صدام حسین احمد چلبی به عنوان یکی از برجسته ترین مخالفان نظام حاکم بر کشورش، آوازه ای جهانی داشت تا آنجا که بسیاری می پنداشتند، اگر روزی صدام حسین و حزب بعث در عراق سرنگون شوند، احمد چلبی انتخابی مناسب برای رهبری این کشور خواهد بود. اما زمان مرگش در 71 سالگی نام نیکی از او برجای نماند، هر چند دوست و دشمن اذعان داشتند که او از زیرکترین رجال سیاسی بوده که این منطقه به خود دیده. این شخصیت زیرک، پرمناقشه ترین و بحث برانگیزترین شخصیتی بود که عراق معاصر به خود دید. با ما همراه باشید تا در پرونده ویيه این هفته به این شخصیت مرموز عراقی بپردازیم.

قبل از هرگونه شرح و تفسیر، بد نیست به عناوین موارد این لیست اشاره ای کنیم. موارد لیست « احمد چلبی که بود و چه کرد؟ » عبارتند از:
  1. زندگی و پیشینه احمد چلبی
  2. احمد چلبی، مرد معاملات پرسود
  3. احمد چلبی دوست همزمان ایران و آمریکا
  4. سقوط امپراتوری مالی احمد چلبی
  5. احمد چلبی در عراق پس از صدام
  6. احمد چلبی از نگاه دکتر کنث پولاک

اگر علاقه مندید جزئیات بیشتری درباره موارد بالا را مطالعه کنید با ما همراه باشید. برای مطالعه موارد بیشتر روی دکمه بعدی کلیک کنید.

۱ از ۶ : زندگی و پیشینه احمد چلبیزندگی و پیشینه احمد چلبی
چلبی در سال ۱۹۴۴ در یک خانواده شیعه در کاظمین زاده شد. پدر و پدر بزرگ چلبی در رژیم پادشاهی سابق تا کودتای عبدالکریم قاسم علاوه بر شغل در حکومت در کار بانک و دلالی مشغول بودند.
چلبی در سال ۱۹۵۶ عراق را به همراه خانواده اش ترک کرد و بیشتر زندگی خود را در آمریکا و بریتانیا گذراند. او در میانهٔ دهه ۱۹۶۰، با ویتفیلد دیفی، در مؤسسه فناوری ماساچوست همکاری کرد و لیسانس ریاضیات خود را از آنجا گرفت. او در سال ۱۹۶۹، پی‌اچ‌دی ریاضیات خود را از دانشگاه شیکاگو را تحت سرپرستی جرج گلاوبرمن دریافت کرد، و پس از آن استاد دانشگاه آمریکایی بیروت شد. او بین ۱۹۷۳ و ۱۹۸۰ مقالات متعددی در زمینهٔ جبر مجرد منتشر کرد. عدد اردوش او ۶ بود.
او در ۱۹۷۱ با لیلا عسران دختر عادل عسیران سیاستمدار لبنانی ازدواج کرد و چهار فرزند داشت.
چلبی که او را احمد نیز می‌نامند پس از ترک عراق تا سقوط رژیم صدام و آزادی عراق به کشور بازنگشت. چلبی از دانشگاه آمریکایی بیروت در سال ۱۹۷۷ در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل شد.


: سیاست

۱ از ۶
بعدی

احمد چلبی که بود و چه کرد؟
3.5 (2)


ممنون بخاطر آگاهی رسانی در این خصوص

1402/02/30 5 · Reply


بسیار عالی بود

1402/02/30 2 · Reply

طرح زندگی خوب

درباره ما

طرح زندگی خوب، پرتال جامعی است که در اکثر حوزه های مرتبط با کیفیت زندگی، به ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوی می پردازد. هدف این سامانه، ایجاد فرصت های بهبود در کیفیت زندگی فارسی زبانان بویژه ایرانیان عزیز می باشد.

عضویت در خبرنامه
عضویت

کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.