ترفندهای ساده و کاربردی برای فریز کردن غذا‌های پخته


مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 5 ثانیه
مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه و 5 ثانیه
انجماد، در فرآوری مواد غذایی، روش نگهداری مواد غذایی با کاهش دما برای مهار رشد میکروارگانیسم ها است.
ترفندهای ساده و کاربردی برای فریز کردن غذا‌های پخته
این روش قرن ها در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار گرفته است و در اوایل سال 1842 حق اختراع در بریتانیا برای انجماد مواد غذایی با غوطه وری در آب یخ و نمک صادر شد. بعدها و با ورود فریزرها به خانه ها، استفاده از این کالا عمومیت یافت.  به هرحال همه می دانیم که فریزر محل مناسبی برای نگه داری غذا‌های اضافی به مدت طولانی است، اما کدامیک از غذا‌ها را می‌توان در فریزر نگهداری کرد و شیوه سالم انجماد برای ماندگاری آن‌ها به چه صورت است؟
یکی از راه‌های نگهداری طولانی مدت مواد غذایی فریزر کردن آنهاست. فریز کردن مواد غذایی با یکدیگر متفاوت است و قرار دادن برخی از مواد غذایی در یخچال تغییراتی در طعم، بو و کیفیت به وجود می‌آورد. پس همه غذا‌ها قابل فریز کردن نیستند و خوردن بعضی از غذا‌های فریز شده می‌تواند مضر و خطرناک باشد. با مطالعه این بخش درمی‌یابید چگونه غذا‌های پخته خود را فریزر کنید.

نگهداری غذا‌های پخته در فریزر

شما می‌توانید انواع خورشت، سوپ، سبزیجات سرخ شده، صیفی جات مانند بادمجان، کدو، لوبیا را به صورت سرخ کرده یا نیمه پخته در فریزر قرار دهید. برای انجماد و فریز کردن غذا‌های پخته شده به طریق زیر عمل کنید:

نکات لازم برای نگهداری مواد غذایی در فریزر

غذا‌هایی را که می‌خواهید درون فریزر بگذارید، باید سرد شده باشند، زیرا قرار دادن مواد غذایی داغ در فریزر، دمای فریزر را پایین می‌آورد و مدت زمان لازم برای انجماد افزایش می‌یابد؛ به همین دلیل غذا‌های تازه فریز شده یا مواد غذایی که قبلاً فریز شده ممکن است، فاسد شوند، پس برای فریز کردن غذا‌های داغ صبر کنید تا خنک شوند و بعد آن‌ها را در فریزر قرار دهید.
برای فریز کردن غذاها، آن‌ها را به اندازه نیاز هر وعده خود بسته بندی کنید، زیرا اگر مقدار غذا‌ها زیاد باشند، باز شدن یخ مواد فریز شده باعث شروع فعالیت باکتری‌های داخل آن شده و یخ زدن مجدد آن سبب تغییر رنگ، بد بو شدن و فاسد شدن باقیمانده غذا می‌شود.
طریقه بسته‌بندی باید صحیح باشد. برای حفظ عطر، طعم و رنگ طبیعی مواد غذایی، آن‌ها را در پلاستیک فریزر و ظروف در بسته قرار دهید. اگر مواد غذایی را در کیسه فریزر می‌ریزید حتما هوای داخل کیسه را خارج کنید. قبل از قرار دادن غذا در فریزر ظروف غذا‌ها را جهت پائین آوردن حرارت در آب خیلی سرد قرار داده و بعد از خنک شدن در مقادیر معینی که برای نیاز هر خانواده لازم می‌باشد در ظروف مخصوص فریزر ریخته و منجمد نمایید.
تاریخ بسته بندی و نام مواد غذایی را روی هر بسته بنویسید، تا آن‌ها را به موقع استفاده کنید.
برای فریز کردن انواع مواد غذایی در همه فصل‌ها باید دمای فریزر شما زیر ۱۸ درجه سانتی گراد باشد تا مواد فریز شده سالم بمانند. فریز کردن غذا‌ها حرکت مولکول‌های آن‌ها را کاهش می‌دهد و موجب غیر فعال شدن میکروب‌ها، باکتری‌ها، مخمر‌ها و کپک‌ها می‌شوند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می‌کند.

ماندگاری غذا‌های پخته در فریزر

شما می‌توانید انواع خورشت‌ها، سوپ، کباب‌ها و گوشت پخته را در فریزر نگهداری کنید. برای فریز کردن کدو، بادمجان و لوبیا آن‌ها را سرخ کنید و در فریزر قرار دهید. اما مدت زمان نگهداری این غذا‌ها متفاوت است. غذا‌های پخته شده، آب گوشت، سوپ‌ها و خورش‌ها تا ۳ ماه در فریزر قابل نگهداری هستند.

چه غذا‌های پخته‌ای را نباید فریز کرد؟

غذا‌های سرخ شده

نگهداری غذا‌های سرخ شده در فریزر باعث از بین رفتن تردی و خوشمزگی غذا‌ها و نرم شدن آن‌ها می‌شود، پس غذای سرخ شده‌ی خود را فریز نکنید.

برنج پخته

برنج یکی از غذا‌های پرمصرف است که باقیمانده آن نیاز به مراقبت خاصی دارد. منجمد کردن برنج پخته سبب ایجاد تغییراتی در طعم، بو و کیفیت غذا می‌شود؛ پس بهتر است برنج پخته را فریز نکنید. اما اگر قصد فریز کردن برنج پخته را دارید آن‌ها را بیشتر از معمول پخته و در ظرف‌ها یا پلاستیک‌هایی به اندازه یک وعده غذایی ریخته و در فریزر قرار دهید.

غذا‌های کنسروی

قرار دادن غذا‌های کنسروی درون فریزر سبب حجیم و بزرگ شدن آن‌ها شده و سبب منفجر شدن و یا شکستن قوطی می‌شود.

ماکارونی پخته

قراردادن ماکارونی یا پاستای پخته شده در فریزر سبب شل شدن این غذا می‌شود، پس بهتر است اگر می‌خواهید ماکارانی را در فریز بگذارید، آن را نیم پز و فریز کنید و در زمان مصرف آن را داغ کنید. ماکارونی را قبل از داغ کردن برای مدتی در بیرون از یخچال نگه دارید تا یخ آن کاملاً باز شود.فریزر غذای منجمد غذای یخ زده انجماد دسته : خانواده و همسرداری

ترفندهای ساده و کاربردی برای فریز کردن غذا‌های پخته
5.0 (2)


مطلب خوب و کامل

1402/03/04 5 · Reply


بسیارعالی بود

1402/03/04 5 · Reply

طرح زندگی خوب

درباره ما

طرح زندگی خوب، پرتال جامعی است که در اکثر حوزه های مرتبط با کیفیت زندگی، به ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوی می پردازد. هدف این سامانه، ایجاد فرصت های بهبود در کیفیت زندگی فارسی زبانان بویژه ایرانیان عزیز می باشد.

عضویت در خبرنامه
عضویت

کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.