در مصاحبه شغلی و استخدامی چه لباسی بپوشیم؟


مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه و 57 ثانیه
مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه و 57 ثانیه
پیدا کردن لباس مناسب برای پوشیدن برای مصاحبه می تواند به اندازه خود مصاحبه استرس زا باشد.
در مصاحبه شغلی و استخدامی چه لباسی بپوشیم؟
همه ما می دانیم که اولین برداشت ها معمولا در اذهان باقی می مانند. پوشیدن لباس‌هایی که به نظر شما خوب می‌آیند و با استایل شرکت مصاحبه‌کننده همخوانی دارند، می‌توانند در به دست آوردن شغل تفاوت ایجاد کنند. این راهنمای کامل در مورد لباس‌هایی که در مصاحبه شغلی باید بپوشید، دستورالعمل‌هایی را به شما می‌دهد تا بهترین ظاهر خود را داشته باشید، احساس راحتی کنید و اطمینان حاصل کنید که به‌عنوان مناسب‌ترین گزینه برای سازمان استخدام‌کننده معرفی می‌شوید.
آمارها نشان می دهد که 55 درصد از اولین برداشت ها با نحوه لباس پوشیدن و راه رفتن شما در یک مصاحبه شغلی تعیین می شود در حالی که 65 درصد از مدیران استخدام می گویند لباس می تواند عامل تعیین کننده بین دو نامزد مشابه باشد.
  تحقیق و درک فرهنگ شرکت فوراً توجه مصاحبه کننده را به خود جلب می کند، بنابراین مهم است که به آن بخش توجه شود. لازم بذکر است که اطلاعات مرتبط زیادی را در وب سایت شرکت ها پیدا خواهید کرد. کارفرمایان اغلب به طور عمدی جزئیات لباس را از هر مکاتبه ای حذف می کنند تا بتوانند در مورد نحوه لباس پوشیدن کارکنان آینده قضاوت کنند.
چه برای موقعیتی در یک محیط تجاری رسمی درخواست دهید، چه در حال مصاحبه برای یک محیط معمولی تر یا تعقیب یک شغل عملی باشید، این راهنما به شما کمک می کند بهترین لباس مصاحبه شغلی را انتخاب کنید.
بسیاری از افراد تصور می‌کنند که لباس اهمیت کمی در موفقیت‌شان در مصاحبه شغلی دارد. با این حال پیش از آن که خودتان را معرفی کنید، ظاهر و پوشش‌تان تاثیر بسیاری در نگاه مصاحبه کنننده دارد. از این جهت، این مسئله می‌تواند پراهمیت نیز باشد.
افراد بسیاری تصور می‌کنند که باید در مصاحبه شغلی کت و شلوار یا مانتو رسمی به تن کنند. اما این روزها لباس رسمی تنها گزینه برای مصاحبه کاری نیست و شما باید نسبت به شغل مورد نظرتان، لباس‌تان را نیز انتخاب کنید. 
ظاهر و پوشش شما در مصاحبه کاری می‌توانند به افزایش میزان اعتماد به‌نفس کمک کند. در واقع شما به طور ناخودآگاه در لباس رسمی با پشتی صاف می‌نشینید تا جلوه لباس‌تان جذاب‌تر شود. از این رو نحوه گفتار و رفتارتان نیز تغییر می‌کند.
در واقع یک لباس تمیز و جذاب نشان می‌دهد که شما برای کارتان ارزش قائل هستید و علاقه‌مند برای یک کار جدید می‌باشید. در نتیجه این مسئله روی تصورات و افکار کارفرما یا منابع انسانی تاثیر می‌گذارید.

چه لباسی مناسب مصاحبه کاری است؟

به نظر شما چه لباسی مناسب مصاحبه کار است و شما ترجیح می‌دهید چه مدل لباس زنانه یا مردانه‌ای به تن کنید؟ در واقع انتخاب شما به محل و موقعیت جدید شغلی‌تان باز می‌گردد. شما همیشه باید به گونه‌ای لباس بپوشید که تاثیر بسزایی در ذهن افراد بگذارید.
با این حال لباسی که انتخاب می‌کنید به این مسئله بستگی دارد که شما می‌خواهید در یک شغل دولتی یا اداری، یک محل کار نیمه رسمی یا یک شغل کاملا غیررسمی یا به اصطلاح کژوال استخدام شوید و همکاری بکنید. در این صورت توصیه می‌کنیم برای انتخاب بهتر و راحت‌تر، به ادامه مقاله توجه کنید.

لباس مناسب مصاحبه کاری رسمی چیست؟

در بسیاری از کشورها در مصاحبه کاری رسمی یا دولتی، آقایان موظف هستند که کت و شلوار رسمی به همراه کروات مردانه و خانم‌ها کت و دامن یا کت و شلوار زنانه به تن کنند. اگرچه در ایران کروات یک اکسسوری رسمی برای محیط کار به شمار نمی‌آید، اما کت و شلوار مردانه در مصاحبه شغل‌های رسمی یا اداری، یکی از الزامات است.
خانم‌ها نیز در مصاحبه کاری رسمی یا دولتی موظف هستند که مانتو اداری به همراه مقنعه بپوشند. در این صورت شما در این نوع مصاحبه‌های شغلی نمی‌توانید هر لباسی که دوست دارید به تن کنید و لباس شما یکی از الزاماتی است که باید رعایت کنید.
از این رو شما نمی‌توانید یک کفش ورزشی یا شلوار جین مردانه یا زنانه به تن کنید، چرا که لباس فُرم این گونه مشاغل رسمی، تعریف شده است و شما نیز برای موفقیت بیشتر در این مصاحبه شغلی باید به این قوانین پوشش احترام بگذارید.

لباس مناسب مصاحبه برای مشاغل نیمه رسمی چیست؟

این روزها در بسیاری از شرکت‌های خصوصی، انتخاب لباس بر عهده کارمندان است و نیازی به پوشیدن مانتو اداری یا کت و شلوار مردانه نیست. با این حال این مسئله به این معنا نیست که شما با یک تیشرت یا مانتو جلو باز در مصاحبه مشاغل نیمه رسمی حاضر شوید.
در ابتدا توجه کنید که آراستگی و مرتب بودن لباس شما، از مدل لباس‌تان مهم‌تر است. در این صورت حتما با لباس‌های اتو کشیده و تمیز در مصاحبه کاری حاضر شوید.
اگرچه نوع پوشش شما در این گونه مشاغل تعریف شده و سختگیرانه نیست، اما آقایان می‌توانند با یک شلوار کتان مردانه یا پارچه‌ای و یک پیراهن مردانه در مصاحبه حاضر شوند. همچنین خانم‌ها می‌توانند یک مانتو جلو بسته ساده به همراه یک شلوار پارچه‌ای ساده به تن کنند.
انتخاب شال، روسری یا مقنعه به شرایط محیط کار آینده‌تان بستگی دارد. اگر تصور می‌کنید که پوشیدن مقنعه در این محیط شغلی یک لباس فُرم محسوب می‌شود، در این صورت با مقنعه در مصاحبه کاری ظاهر شوید. در غیر این صورت یک شال زنانه ساده، گزینه مناسبی است.

لباس مناسب برای مصاحبه مشاغل غیررسمی چیست؟

در مشاغل غیررسمی یا به بیانی کژوال همچون استارتاپ‌های نو، کافی‌شاپ‌ها یا یک آموزشگاه موسیقی که معمولا انتخاب لباس بر عهده کارمندان است، سعی کنید یک لباس ساده و مناسب عرف جامعه به تن کنید.
در این صورت نیازی نیست که همچون مصاحبه برای مشاغل رسمی یا دولتی یا مشاغل نیمه رسمی، یک لباس مناسب تهیه کنید. شما می‌توانید یک لباس ساده همچون یک پیراهن مردانه و یک مانتو ساده انتخاب کنید و برای موفقیت خود لباس بپوشید.
با این حال در نظر داشته باشید که سادگی در این جا به معنای یک استایل بدون خلاقیت نیست. اگر شما به فشن و استایل علاقه دارید، می‌توانید با انتخاب اکسسوری‌هایی همچون شال زنانه رنگی، کفش ورزشی یا یک ساعت مچی مردانه یا زنانه استایل خود را جذاب‌تر کنید.

نکاتی که باید در پوشش خود رعایت کنید

هنگام مصاحبه شغلی باید چند نکته را در پوشش و ظاهر خود رعایت کنید، چرا که ممکن است پوشش و ظاهرتان باعت موفقیت‌تان شود. از این جهت پیش از مصاحبه، زمانی را صرف انتخاب لباس بکنید.

آیا می‌توانم در مصاحبه شغلی آرایش کنم؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از خانم‌ها مطرح شود این است که آیا می‌توانم پیش از مصاحبه شغلی آرایش کنم یا خیر؟ در واقع جواب به این سوال کاملا قطعنی نیست. چرا که در بسیاری از مشاغل دولتی یا اداری، استفاده از لوازم آرایش غیر مجاز است. در این صورت توصیه می‌کنیم برای این گونه مصاحبه‌های کاری از مقداری ضدآفتاب و مرطوب کننده پوست برای سلامت پوستتان استفاده کنید.
اما در مصاحبه‌های شغلی دیگر آرایش کردن ممنوع نیست و شما می‌توانید پیش از مصاحبه کمی آرایش کنید. با این حال هیچ‌گاه از رژلب‌های پررنگ، سایه و خط چشم‌های خیره کننده استفاده نکنید. در واقع آرایش سنگین نتیجه معکوس به همراه دارد و ممکن است شما به شغل دلخواهتان دست نیابید.
در این صورت توصیه می‌کنیم از آرایش لایت یا بسیار سبکی بهره‌مند شوید تا چهره بشاش و سرحال‌تری داشته باشید. در این مواقع پیشرفت تلکنولوژی به نفع شما است و می‌توانید برای یادگیری یک آرایش لایت مناسب مصاحبه شغلی، در اینترنت بگردید و آن را یاد بگیرید.

آیا می‌توانم در مصاحبه شغلی تیشرت به تن کنم؟

شاید این سوال برای بسیاری از آقایان جوان پیش بیاید که آیا می‌توانم در مصاحبه کاری تیشرت به تن کنم؟ پاسخ خیر است! در مصاحبه کاری مشاغل دولتی یا اداری شما موظف هستید که طبق قوانین تعریف شده لباس رسمی به تن کنید.
با این حال اگر می‌خواهید در یک مصاحبه شغلی در یک شغل غیررسمی حاضر شوید که می‌دانید بسیاری از آقایان اجازه دارند که در آن محیط کاری تیشرت به تن کنند، باز هم توصیه می‌کنیم در روز مصاحبه کاریتان این لباس مردانه را به تن نکنید.
چرا که تاثیر اولیه شما در مصاحبه کاری، از ظاهر و لباستان گرفته می‌شود. از این رو توصیه می‌کنیم یک پیراهن مردانه کژوال به تن کنید و ظاهری آراسته داشته باشید.

چه مدل کفشی می‌توانم در مصاحبه کاری بپوشم؟

سوال دیگری که به طور مشترک ممکن است برای خانم‌ها و آقایان پیش بیاید این است که در مصاحبه کاری چه مدل کفشی می‌توانم به پا کنیم؟ پاسخ به این سوال به نوع مصاحبه کاری شما بستگی دارد.
در این صورت شما نمی‌توانید با یک کتانی یا کفش اسپرت ورزشی زنانه یا مردانه در یک اداره رسمی حاضر شوید. از این رو هر چه مصاحبه شغلی که تصمیم دارید در آن شرکت کنید رسمی‌تر باشد، به نسبت باید کفش رسمی و لباس رسمی‌تر انتخاب کنید.
اگر می‌خواهید در یک شغل غیررسمی مشغول به کار شوید، پوشیدن کفش ورزشی یا راحتی مانعی ندارید. با این حال توصیه می‌کنیم با صندل یا کفش‌های نامتعارف در مصاحبه کاری حضور پیدا نکنید.
چرا که برخی از افراد، به اولین چیزی که در ظاهرتان توجه می‌کنند، کفش‌تان است. در این صورت حتما پیش از مصاحبه کفش‌تان را واکس یا تمیز کنید و با کفش خاکی و کثیف وارد اتاق مصاحبه نشوید.

آیا می‌توانم در مصاحبه شغلی از اکسسوری استفاده کنم؟

این نکته را به یاد داشته باشید، شما می‌توانید از اکسسوری‌های متعارف همچون عینک یا ساعت مچی استفاده کنید. در واقع اکسسوری استایل شما را کامل می‌کنند و می‌تواند تعریفی از شخصیت شما باشد. برای مثال بسیاری از افرادی که از ساعت مچی دیجیتال استفاده می‌کنند به تکنولوژی و دنیای مدرن نیز علاقه دارند. البته این تنها یک مثال است و ممکن است این مسئله برای برخی افراد صدق نکند.
توصیه می‌کنیم از اکسسوری‌هایی که مناسب محیط کار نیست استفاده نکنید. برای مثال دستبندهای رنگی، انگشترهای بزرگ یا پابند، مناسب مصاحبه شغلی و بسیاری از محیط‌های رسمی نیستند. از این رو پیش از انتخاب اکسسوری، به شرایط و قوانین محیط کاری توجه کنید.

نکته آخر:

اگرچه لباس شما تاثیر بسزایی در شناخت اولیه در یک مصاحبه شغلی دارد، اما ممکن است یک لباس فاخر جای رفتار، نوع بیان، استعداد یا حرفه شما را پر نکند. در این صورت لباس در کنار نکات قابل توجه دیگری اهمیت دارد.
به این مطلب امتیاز دهید.

لباس مناسب مصاحبه شغلی لباس رسمی لباس نیمه رسمی لباس غررسمی دسته : مد و پوشاک
در مصاحبه شغلی و استخدامی چه لباسی بپوشیم؟
4.5 (2)


خسته نباشید بلند بالا

1402/01/07 5 · Reply


درود و سپاس بیکران. دمتون گرم

1402/01/07 4 · Reply

طرح زندگی خوب

درباره ما

طرح زندگی خوب، پرتال جامعی است که در اکثر حوزه های مرتبط با کیفیت زندگی، به ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوی می پردازد. هدف این سامانه، ایجاد فرصت های بهبود در کیفیت زندگی فارسی زبانان بویژه ایرانیان عزیز می باشد.

عضویت در خبرنامه
عضویت

کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.