بهترین تست های شخصیت شناسی علمی


مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه و 36 ثانیه
مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه و 36 ثانیه
در مقاله‌ای برای Psychology Today، دکتر جنیفر وی.
فایارد، دانشیار روان‌شناسی در دانشگاه اواچیتا باپتیست، این فرضیه را مطرح می‌کند که آزمون‌های شخصیتی نیاز ذاتی ما به تعلق داشتن و درک چگونگی ارتباط ما با افراد دیگر را برآورده می‌کند.
این یک واقعیت است که هر چه دانسته‌هایمان را درمورد خود افزایش بدهیم، می‌توانیم زندگی بهتر و خیال آسوده‌تری داشته باشیم. با این حال، بیشتر ما عبارت تست‌های شخصیت شناسی را اولین‌بار در مصاحبه‌های کاری شنیده‌ایم؛ جایی که به دلیل فرصت کم قادر نیستند شما را به روشی موثر بشناسند و به همین دلیل از تست‌های روانشناسی استفاده می‌کنند. البته این تنها بخشی از کاربرد این نوع آزمون‌های خودشناسی است و هدف اصلی چنین آزمون‌هایی، درنهایت آشنایی با زوایای پنهان شخصیتی شما است و الزاما ربطی به شغلتان ندارد.

چرا لازم است تا از تست‌های شخصیت شناسی استفاده کنید؟

اگر در اتاقی پر از افراد مختلف باشید و از آن‌ها تست تیپ شخصیتی بگیرید، از پاسخ‌هایی که به دست می‌آورید، حیرت‌زده خواهید شد. به‌طور معمول ۵ نوع تست شخصیت‌ شناسی بیشتر از اعتبار بیشتری برخوردارند و به همین رایج‌ترند. ‌این قبیل آزمون‌ها، نه‌تنها برای شرکت‌های مختلف اهمیت دارد؛ بلکه در این‌که کدام موقعیت شغلی برای شما مناسب است نیز می‌تواند تا حد زیادی موثر باشد.

اما آیا تا به حال به مزایای چنین تست‌هایی فکر کرده‌اید؟

این نوع تست‌های شخصیت‌شناسی، کمک می‌کنند تا شما با توانایی و نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوید. اگرچه این تست‌‌ها دید کاملی به شما نمی‌دهد اما کمک می‌کند تا تصویر ذهنی شما از خودتان به آنچه واقعا هستید، نزدیک‌تر شود. تصویر ذهنی ما آن چیزی است که از خود تصور می‌کنیم اما این تصویر معمولا از واقعیت فاصله دارد؛ با این حال، هرچه درمورد خودمان بیشتر یاد بگیریم، تصویر ذهنی ما به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.‌ علاوه بر این، تست‌ها به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید که در روابط خود چطور بازخورد بهتری بگیرید و همچنین از چیزهایی که به شما انگیزه می‌دهد یا انگیزه شما را می‌گیرد، مطلع شوید.

انواع تست تیپ شخصیتی

نکته جالب این جاست که کمبودی در زمینه آزمون‌های شخصیتی وجود ندارد! انواع و اقسام این تست‌ها به واسطۀ سوالات مختلف می‌توانند روحیات شما را حدس بزنند؛ از این‌که توانمندی‌های مدیریتی شما چگونه است تا اینکه به کدام حیوان بیشتر علاقه دارید. برخی از آن‌ها تنها کلیاتی را به شما نشان می‌دهند درحالی که برخی دیگر، به ارائه‌ جزییات هم می‌پردازند. در این بین، برخی از تست‌ها بیشتر از بقیه موردتوجه و علاقۀ افراد قرار گرفته‌اند؛ پس بیایید در ادامه نگاهی به آن‌ها داشته باشیم.

تست شخصیت شناسی دیسک (DISC)

آزمون شخصیت شناسی دیسک (DISC) یکی از روش‌های رایج برای آشنایی با زوایای مختلف شخصیت شماست. این نوع آزمون در جهان توسط بیش از یک میلیون نفر برای بهبود روابط کاری، ارتباطات اجتماعی و بازده کلی در جوانب مختلف زندگی افراد مورد استفاده قرار گرفته است. بهره‌گیری از آزمون دیسک، ازآنجاکه به افراد کمک می‌کند تا خودشان را بیشتر بشناسند، در کیفیت روابط افراد با یکدیگر و کاهش تنش‌ها نقش تاثیرگذاری دارد. این نوع آزمون شخصیت شناسی در بیش از ۵۰۰ شرکت مهم در جهان مورد استفاده قرار گرفته و علت آن هم یک امر واضح است: شرکت‌های قدرتمند به کیفیت روابط کارکنانشان برای داشتن یک فرهنگ سازمانی قوی اهمیت می‌دهند. این کار علاوه بر مزایایی که ذکر کردیم، به مدیریت بهتر، کمک به شکوفایی استعداد افراد، تولید بیشتر و کاهش قضاوت‌ها در فضای کاری منجر می‌شود.
در تست شخصیت‌شناسی DISC، D مخفف Dominance به معنای تسلط، I مخفف Influence به معنای نفوذ، S مخفف Steadiness به معنای ثبات و C مخفف Conscientiousness به معنای وظیفه‌شناسی است.

تست شخصیت شناسی مایرز بریگز (MBTI)

تست شخصیت شناسی MBTI، نوعی آزمون روان‌شناسی است که بر اساس نظریات روان‌شناس معروف، کارل گوستاو یونگ طراحی شده. احتمالا تا به حال نام این نوع آزمون را که از رایج‌ترین انواع آزمون‌‌های شخصیت‌ شناسی به حساب می‌آید، شنیده‌اید؛ چراکه این نوع آزمون یکی از دقیق‌ترین تست‌ها است. در تست شخصیت شناسی ماریز بریگز، ۱۶ نوع تیپ شخصیتی تعریف شده که در هر یک می‌‌توان جزییات دقیقی را در مورد شخصیت افراد به دست آورد. مثل اینکه چه چیزی به شما انرژِی می‌دهد، شما چطور معمولا اطلاعات مورد نیازتان را کسب می‌کنید، چطور اقدام به تصمیم‌گیری می‌نمایید و چگونه به زندگی خود نظم می‌بخشید.
این نوع تست، مشخص می‌کند که شما برونگرا یا درونگرا، احساسی یا منطقی، حسی یا متفکر و اهل قضاوت یا ادراکی هستید.

تست شخصیت شناسی انیاگرام (ENNEAGRAM)

این نوع تست شخصیت شناسی که اخیرا تبیین شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. از مزیت‌های این نوع تست می‌توان به کاربردی بودن آن اشاره کرد؛ به‌طوری ‌که هم برای متخصصین و هم برای افراد عادی قابل انجام و قابل نتیجه‌گیری است. این طبقه‌بندی، شخصیت افراد را بر اساس نمراتی که در تست‌ها به دست آورند به ۹ دسته مختلف تقسیم می‌کند. این نوع آزمون، افراد را به دسته‌های ایده‌آل‌گرا، بخشنده، دستیار، فردگرا، محقق، شکاک، مشتاق، چالش‌پذیر و صلح‌جو تقسیم کرده است اما وجه تمایز این نوع تست، این‌جا است که علاوه بر پیدا کردن نوع شخصیت خود، می‌توانید مشاهده کنید که ممکن است اخلاقیات شما چقدر به دیگر دسته‌ها نزدیک باشد.

تست استعدادیابی کلیفتون (تست گالوپ)

این نوع تست شخصیت شناسی برخلاف دیگر آزمون‌ها، بیشتر به شما کمک می‌کند با پتانسیل‌ها و توانایی‌های خود آشنا شوید تا بیشتر قدرت و تمرکز خود را روی این توانمندی‌ها بگذارید. تست استعدادیابی گلوپ بیشتر از این‌که بر نقاط ضعف شما تاکید داشته باشد، روی نقاط قوت تمرکز دارد. در این آزمون، شما ۵ خصلت برتر خود را از میان ۳۴ توانمندی مختلف که به آن‌ها تِم گفته می‌شود، پیدا می‌کنید. نکتۀ قابل ذکر درمورد این آزمون، قابل طبقه‌بندی بودن تمام این ۳۴ ویژگی در چهار دستۀ کلی است. دسته‎‌هایی از قبیل: تفکر استراتژیک، تقویت روابط اجتماعی، تحت تاثیر قرار دادن و اهل عمل بودن

تست شخصیت شناسی Big 5

این تست بر اساس یک تئوری روانشناسی ایجاد شده است که می‌گوید شخصیت افراد بر پایۀ ۵ پارامتر اصلی سنجیده می‌شود: برون‌گرایی، موافقت کردن، باز بودن، وظیفه‌شناسی و روان‌رنجوری
تست شخصیت شناسی Big 5 یا (OCEAN) به شما دید کافی و جامعی می‌دهد تا بتوانید با دیگران بهتر تعامل کنید. این نوع آزمون همچنین به افراد کمک می‌کند تا بتوانند در حوزه‌های کاری، تحصیلی و روابط اجتماعی بیشتر خودشان را بشناسند و در نتیجه، عملکرد بهتری داشته باشند.
در این مطلب، شما را با بهترین تست های شخصیت شناسی جهان آشنا کردیم. انواع مختلف تست‌های شخصیت شناسی که سریع و ساده انجام می‌شوند، به شما کمک می‌کنند تا هرچه بیشتر با زوایای پنهان شخصیتی خود آشنا شوید و نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید. شما تا به حال کدام یک از این آزمون‌ها را امتحان کرده‌اید؟ چه چیزی درمورد این آزمون‌ها شما را شگفت‌زده کرده است؟ برای ما بنویسید.
منابع:
zippia.com
high5test.com

تست های شخصیت شناسی تست شخصیت شناسی دیسک تست شخصیت شناسی مایرز بریگز تست شخصیت شناسی انیاگرام تست استعدادیابی کلیفتون تست گالوپ تست شخصیت شناسی Big 5 دسته : روانشناسی
بهترین تست های شخصیت شناسی علمی
رتبه: 4.0 (2)


کوتاه، مختصر و مفید

1401/11/04 رتبه: 5 · Reply


خدا قوت و خسته نباشید

1401/11/04 رتبه: 3 · Reply

طرح زندگی خوب

درباره ما

طرح زندگی خوب، پرتال جامعی است که در اکثر حوزه های مرتبط با کیفیت زندگی، به ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوی می پردازد. هدف این سامانه، ایجاد فرصت های بهبود در کیفیت زندگی فارسی زبانان بویژه ایرانیان عزیز می باشد.

عضویت در خبرنامه
عضویت

کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.