آموزش کامل تریم کردن حافظه SSD


مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه و 57 ثانیه
مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه و 57 ثانیه
SSD TRIM یک فرمان پیوست فناوری پیشرفته (ATA) است که به یک سیستم عامل امکان می دهد تا به یک درایو حالت جامد فلش NAND (SSD) اطلاع دهد که بلوک های داده را می تواند پاک کند زیرا دیگر استفاده نمی شوند.
آموزش کامل تریم کردن حافظه SSD
استفاده از TRIM می‌تواند عملکرد نوشتن داده‌ها بر روی SSD را بهبود بخشد و به عمر طولانی‌تر SSD کمک کند.

نحوه تریم کردن حافظه اس اس دی

پس از آموزش دیفرگ هارد دیسک، به سراغ تریم کردن حافظه SSD می‌رویم. تریم یا TRIM یک دستور است که برای اینکه حافظه اس اس دی بهترین عملکرد را در طول عمرش نشان دهد، طراحی شده است.
قابلیت تریم در ویندوز 10 یا دیگر سیستم‌ عامل‌های مورد پشتیبانی، به حافظه SSD داده‌های بلااستفاده را اطلاع می‌دهد تا بدون نگرانی آن‌ها را با پاک کند تا امکان نوشتن مجدد داده‌ها روی آن‌ها وجود داشته باشد. تریم کردن حافظه SSD، عملکرد آن را افزایش می‌دهد چرا که در زمان نیاز به فضا برای ذخیره‌سازی داده‌ها، به زمان برای حذف بلوک‌های داده‌ها نیاز ندارد.
در حالی که سیستم عامل معمولا بطور خودکار حافظه SSD را تشخیص می‌دهد و قابلیت TRIM را بطور خودکار فعال می‌کند، برخی مواقع چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. در ادامه نحوه فعالسازی و البته غیرفعالسازی ویژگی TRIM را آموزش می‌دهیم.

بررسی وضعیت TRIM

برای اطمینان از فعال بودن TRIM در کامپیوتر ویندوزی، باید از یک دستور در کامند پرامپت با دسترسی ادمین استفاده کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید: از کلیدهای ویندوز + X به عنوان شورتکاتی برای باز کردن منوی پاور یوزر استفاده کنید و سپس گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
پس از اجرای این دستور، اگر جلوی عبارت DisableDeleteNotify نتیجه صفر بود، یعنی قابلیت TRIM فعال است و نباید کار دیگری انجام دهید. اما اگر نتیجه 1 باشد، یعنی این ویژگی غیرفعال است.

نحوه فعالسازی TRIM اس اس دی

اگر TRIM فعال نباشد، باید مراحل زیر را دنبال کنید: از شورتکات ویندوز + X برای باز کردن منوی پاور یوزر استفاده کرده و روی گزینه Command Prompt (Admin) کلیک کنیدعبارت زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0
پس از اجرای این دستور، عبارت DisableDeleteNotify = 0 ظاهر می‌شود که به معنای فعال بودن قابلیت تریم حافظه SSD است.

نحوه غیرفعالسازی تریم SSD

اگر به هر دلیل بخواهید قابلیت تریم را غیرفعال کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید: از شورتکات ویندوز + X برای باز کردن منوی پاور یوزر استفاده کنید و سپس گزینه Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:
fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1
برای استفاده از قابلیت تریم، علاوه بر سیستم عامل باید حافظه SSD هم از آن پشتیبانی کند.
در حالت کلی با دیفرگ هارد دیسک و تریم حافظه SSD عملکرد سیستم‌تان را افزایش می‌دهید و سرعت بالاتری را تجربه خواهید کرد.

تریم هارد SSD فناوری SSD TRIM آموزش دسته : سیستم عامل
آموزش کامل تریم کردن حافظه SSD
4.0 (2)


فوق العاده اید

1402/01/08 5 · Reply


احسنت. عالی مثل همیشه

1402/01/08 3 · Replyطرح زندگی خوب

درباره ما

طرح زندگی خوب، پرتال جامعی است که در اکثر حوزه های مرتبط با کیفیت زندگی، به ارائه خدمات آنلاین و تولید محتوی می پردازد. هدف این سامانه، ایجاد فرصت های بهبود در کیفیت زندگی فارسی زبانان بویژه ایرانیان عزیز می باشد.

عضویت در خبرنامه
عضویت

کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.