نمایه‌های علمی استنادی

به طور کلی چهار موسسه بین المللی در علوم مختلف مجلات را نمایه یا ایندکس می­ کنند که شامل شرکت‌های زیر می‌شود: تامسون رویترز (Thomson Reuters)؛ نمایه‌های isi و wos؛ اسکوپوس (Scopus)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پاب مد(PubMed)

۱ از ۴ : مجلات تامسون (ISI,WOS)


شرکت تامسون رویترز یک شرکت چند ملیتی رسانه‌های گروهی است که مجلات علمی را در دو دسته‌بندی WOS و ISI نمایه می­‌کند. WOS یا Web Of Science یک نمایه استنادی علمی است که امکان جستجوی استنادی جامع و همچنین دسترسی به پایگاه داده‌های مختلف را فراهم می­‌کند.
وب آو ساینس ۲۵۲ موضوع مختلف را در دسته بندی‌های خود قرار می‌­دهد که شامل علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی می‌­شود. مجلاتی که در WOS نمایه می‌شوند در یکی از این دسته بندی­‌ها قرار می‌­گیرند. به طور معمول، مقالاتی که در پایگاه WOS نمایه می‌شوند به مقالات ISI شهرت یافته‌اند.
ISIمخفف Institute of Scientific Information یا موسسه اطلاعات علمی است. این موسسه در سال ۱۹۶۰ تاسیس شد و در سال ۱۹۹۲ توسط موسسه علمی تامسون خریداری شد و از آن پس با نام Thomson ISI شناخته می­ شود.
دو نوع مجله در WOS قرار می­‌گیرد، مجلاتی که دارای ضریب تاثیر یا Impact Factor هستند که به آن ­ها JCR گفته می ­شود و مجلاتی که ضریب تاثیر ندارند و با نام مجلات ISI Listed خوانده می ­شوند. اجازه بدهید که درباره ضریب تاثیر برایتان بیشتر بگوییم:
ضریب تاثیر که آن را به اختصار IF ( مخفف Impact Factor) می­ خوانند، میزان تاثیری است که یک مقاله بر مقالات بعدی می­ گذارد. IF نشان می­ دهد به یک مقاله منتشر شده چند بار رجوع شده است و برآورد نسبت میزان عددی استنادها به تعداد مقالات چاپ شده در یک سال در یک ژورنال خاص را در نظر می­‌گیرد.
زمانی که چند مجله در زمینه­‌های مشابه دارید، ضریب تاثیر آنها می­‌تواند مشخص کند کدام یک اعتبار بالاتری دارند. این شاخص مختص مجلاتی است که مقالات معتبر علمی در زمینه ‌های مختلف چاپ می­‌کنند. چاپ یک مقاله در مجله‌ای که IF آن عدد بالایی است موجب می­‌شود تا اعتبار نویسنده مقاله بالاتر برود. برای دسترسی به میزان IF یک ژورنال کافیست به سایت همان مجله علمی مراجعه کنید.


دسته : 3.5/5.00

۱ از ۴
< بعدی


کلیه حقوق وبسایت glp.ir متعلق به تیم طرح زندگی خوب است.